Orhan AVCIOGLU Resmi Web Sitesi — Boğaziçi Rallisi’ni İkinci Tamamladık

Boğaziçi Rallisi’ni İkinci Tamamladık

Türkiye Ralli Şampiyonasının dördüncü ve ilk toprak yarışı olan, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük motorsporları organizasyonu olan 44.Boğaziçi Rallisi’nde genel klasman ikinciliğini kazandık.

 

Avrupa Ralli Kupası (ERT) ve Türkiye Ralli Şampiyonası’na 1.4 katsayı ile puan veren 44.Boğaziçi Rallisi 24 Temmuz Cuma akşamı Pendik Meydanı’ndan verilen start ile başladı. Seramonik startın ardından Cumartesi günü altı, Pazar günü ise yine altı etap geçerek ralliyi tamamladık. Cumartesi sabahı ilk etap olan Deniz’de rakibimizin on saniye gerisinde kalarak başladık. Aslında etabın başlarında istediğimiz tempoyu yakalamıştık ancak orta noktasından itibaren çok fazla kaydığımızı hissettik. Bu duruma adapte olup yine de hızlı gitmek pek kolay olmadı. İkinci etap olan Mudarlı’da ise arka viraj demirimiz kopunca özellikle hızlı bölümde viraj çıkışlarında otomobilimiz çok fazla yolun dışına doğru açılıyordu. Bu etapta elimizden gelenin en iyisini yaptık ancak zamanımız birinciden on üç saniye kötü oldu. Üçüncü etap olan Oruçoğlu’nda ise lastik patlattık ve yirmi saniye vakit kaybettik. Böylelikle ilk üç etabın sonunda liderin kırk saniye gerisinde kalmış olduk. Tam olarak beklediğimiz başlangıç değildi bu ancak uzun bir yarış olması motivasyonumuzu yukarıda tuttu. Günün kalan üç etabında en iyi zamanların hep üç-dört saniye içerisinde olarak serviste yaptığımız ayar değişikliklerinin faydasını gördük ve zararı minimumda tuttuk.

Cumartesi akşamı yapılan 45 dakikalık gece servisinde otomobilimiz baştan sona kontrol edildi ve bakımları yapıldı. Kırılan viraj demirimiz onarıldı ve ikinci güne çok iyi başladık. Hedefimiz ikincilik pozisyonunda bulunan Yağız’ı yakalamaktı. Günün birinci etabına en iyi zamanı yaparak başladık. Günün ikinci etabı öncesi mekanik arıza ile yolda kalan Yağız bizim genel klasmanda takım arkadaşımız Murat’ın ardından ikinciliğe yükseldiğimizin göstergesi oldu. Bu noktadan sonra tamamen tempo yönetimi yaptık ve emniyetli bir şekilde finishe ulaşmak için yarıştık.

Yarışı sonunda genel klasmanda ikinci olarak bitirdik ve takım ve bireysel olarak çok değerli puanlar aldık. Bu puanlar ile Türkiye Şampiyonası’nda ikinciliğe yükseldik. Castrol Ford Team Türkiye olarak yarıştan 1. ve 2. olarak ayrılıyoruz, takım direktörümüz Serdar Bostancı’ya, teknik ekibimize ve zaman destek ekibimize çok teşekkür ederiz.

Boğaziçi Rallisi’nden fotoğraflara “galeriden”, yarışın özet görüntülerine ise “Video” bölümünden ulaşabilirsiniz.

GERİ DÖN: Haberler